X [metaslider id="13936"]
  • KAYSERİ HABER AL
  • Dünya
  • Afgan kadınları “Özgürlük” sloganı ile Kabil sokaklarına indi, Taliban göstericilere ateş açtı
45 okunma

Afgan kadınları “Özgürlük” sloganı ile Kabil sokaklarına indi, Taliban göstericilere ateş açtı

ABONE OL
Eylül 30, 2022 20:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
[metaslider id="13936"]

Ulusal Direniş Cephesi komutanı Ahmed Mesud Taliban’a karşı “ulusal ayaklanma” çağrısında bulunması sonrası başkent Kabil’de yüzlerce kadın protesto gösterileri için sokağa indi. Taliban eylemcileri dağıtmak için havaya ateş açtı. Kabil’den gelen görüntüler sosyal medyada büyük ses getirdi.
ABD’nin geri çekilmesi sonrasında Afganistan’da kontrolü tamamen ele geçiren Taliban, direnişin kalesi Pençşir’i de ele geçirdiğini duyurmuş ve ülkede savaşın sona erdiğini ilan etmişti. Ancak Taliban’ın bile beklemediği bir hamlede bulunan Ulusal Direniş Cephesi komutanı Ahmed Mesud, “ulusal ayaklanma” çağrısında bulunmuştu.
“ÜLKENİN ONURU İÇİN ULUSAL BİR AYAKLANMAYA DAVET EDİYORUM”Mesud, medyaya gönderilen sesli mesajında, “İçeride veya dışarıda nerede olursanız olun, sizleri ülkemizin onuru, özgürlüğü ve refahı için ulusal bir ayaklanmaya davet ediyorum” ifadelerine yer vermişti.
Yüzlerce Afgan kadın, Kabil sokaklarını ‘Özgürlük’ sloganlarıyla inletti! Taliban göstericileri ateş açarak dağıttı
YÜZLERCE KADIN PROTESTOCU KABİL SOKAKLARINI İNLETTİBaşkent Kabil’de bugün dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Çoğunluğu kadın yüzlerce kişi Taliban’ı protesto için sokağa inerken, attıkları özgürlük sloganları şehri inletti.


Yüzlerce Afgan kadın, Kabil sokaklarını ‘Özgürlük’ sloganlarıyla inletti! Taliban göstericileri ateş açarak dağıttı
TALİBAN MİLİTANLARI HAVAYA ATEŞ AÇTISosyal medyada geniş yankı uyandıran protesto gösterisine Taliban’ın yanıtı gecikmezken, militanlar kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.TALİBAN’DAN AFGAN KADINLARA: BİRAZ SABREDİNTaliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında ülkedeki son gelişmelerle ilgili soruları yanıtlamıştı. Hükümetin ilan edileceği tarihle ilgili net bir ifade kullanmayan Mücahid, anayasayla ilgili soruya, “Ülke ve halkın sorunlarına cevap verebilecek İslami bir anayasa olacak” cevabını vermişti. Geçici hükümet kurulmasından söz eden Mücahid, “Böylece onu değiştirme ve iyileştirme fırsatı bulacağız. Bir sonraki hükümet, sürecin nasıl ilerleyeceğine karar verir” demişti.
Yüzlerce Afgan kadın, Kabil sokaklarını ‘Özgürlük’ sloganlarıyla inletti! Taliban göstericileri ateş açarak dağıttıTaliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid.
“HÜKÜMET KURULAMADIĞI İÇİN TALEPLERİNE CEVAP VEREMİYORUZ”Ülkede Taliban’ın kontrolü ele almasından sonra hemen her gün Kabil’in çeşitli noktalarında kadın haklarının korunması için gösteriler düzenleniyor. Kadınların hak talepleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Mücahid, “Kadınlar bizim toplumumuzun önemli bir parçasıdır. Taleplerine kulak veriyoruz. Henüz hükümet kurulmadığı ve konuyla ilgili yetkililer belirlenmediği için taleplerine cevap verilemiyor. Biraz sabretsinler, kurumlar yerleşince isteklerine yanıt alacaklar” diye konuşmuştu.
Afgan kadınları Özgürlük sloganı ile Kabil sokaklarına indi, Taliban göstericilere ateş açtı
Protesto, Taliban, Afgan, Kabil, Dünya, Güncel, Son Dakika

kaynak: Son Dakika.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
whatsapp button