X [metaslider id="13936"]
  • KAYSERİ HABER AL
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan; Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı andı: Hatırları, kalbimizin baş köşesinde
117 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Menderes, Zorlu ve Polatkan’ı andı: Hatırları, kalbimizin baş köşesinde

ABONE OL
Eylül 17, 2022 10:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL
[metaslider id="13936"]

27 Mayıs darbesi sonrasında idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, vefatlarının 61. yılında anılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bugüne özel yayınladığı mesajında, “Milli iradenin gücünden rahatsız olanlar, Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Bu kötü geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da yaşandı. Onların hatıraları milletimizin kalbinin başköşesinde yaşamayı sürdürmektedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61. yılı dolayısıyla İstanbul Valiliğince Topkapı Anıt Mezar’da düzenlenen anma programına mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin kara günlerinden 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından 16 ve 17 Eylül 1961’de haksız, hukuksuz, vicdansız bir şekilde idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmetle, tazimle yad etti.

“BU KÖTÜ GELENEĞİN EN SON ÖRNEĞİ 15 TEMMUZ’DA GERÇEKLEŞTİ”

Demokrat Parti’nin “Yeter, söz milletindir.” diyerek başlattığı hareketin, Türkiye’de sadece çok partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, aynı zamanda her alanda başlayan büyük bir kalkınma hamlesinin de sembolü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin son 20 yılında hayata geçirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, rahmetli Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır. Milli iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden rahatsız olanlar, rahmetli Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Darbecilerin tek suçları ülkeye ve millete hizmet olan siyasi kadrolara karşı sergiledikleri kin, nefret ve hınç, sonu darağacıyla biten hukuk katliamlarına kadar varmıştır. 27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de cinayet hükmündeki idamlarla sürdürülen yol daha sonraki yıllarda benzer girişimlere cesaret vermiştir. Bu kötü geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu defa başlatılan girişim milletimizin sinesine çarparak gün ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi bir hesaplaşmanın defterini de kapatmıştır.”

“HATIRALARI, MİLLETİMİZİN KALBİNİN BAŞKÖŞESİNDE”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehadetlerinin ardından geçen 61 yıllık süreye rağmen Menderes’in ve arkadaşlarının hatıraları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir. Buna karşılık darbecilerin ve onlara cesaret verenlerin isimleri ya tümden unutulmuştur ya da hak ettikleri şekilde öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının yıl dönümü vesilesiyle Menderes, Zorlu ve Polatkan’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Milletin adamlarının hatıralarını yad etmek, mezarlarının önünde Fatiha okumak üzere bir araya gelen hazirunu saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP