X [metaslider id="13936"]
39 okunma

EĞİTİM YILI ARİFESİNDE KİRALIK DAİRE BULUNUNAMIYOR

ABONE OL
Eylül 30, 2022 20:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
[metaslider id="13936"]

KAYSERİ,(BGC)-Toplam 4 üniversitenin bulunduğu bulunduğu Kayseri’de kiralık ev sıkıntısı eğitim öğretim yılı öncesinde de devam ediyor. Emlak ve inşaat işiyle uğraşan Bedrettin Tosun, Kayseri’de kiralık ev bulunamadığını vurguluyor.

3 devlet ve 1 vakıf üniversitesi ile 1 yeni bağımsız fakültenin bulunduğu Kayseri’de yüz yüze başlaması öngörülen eğitim-öğretim yılı öncesinde kiralık ev bulamama sıkıntısı devam ediyor. Bedrettin Tosun, talebin çokluğunun ve kentsel dönüşümün Kayseri’de bir süre daha kiralık ev sıkıntısına sebep olacağını belirtiyor.

Bedrettin Tosun, konuşmasına kentsel dönüşümün kiralık evlere etkisine değinerek başladı: “Kayseri büyük bir şehirdir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Deprem Yönetmeliği sebebiyle çok çalışma yapıyor. Belediyeler, müteahhitler ve şahıslar kentsel dönüşüme yöneldi. Kentsel dönüşüm kapsamında bir yerde evler yıkılmaya başladığı zaman o bölgedeki 300-500 kadar gecekondu birden yıkılıyor. Buradaki bazı ev sahiplerinin yeni kiraladıkları evlerin kiraları Bakanlık tarafından karşılanıyor.”

“KİRALIK DAİRE BULAMIYORUZ”

İl dışından Kayseri’deki üniversitelere gelen öğrencilerin burada kiralık ev bulmakta zorlandığını söyleyen Bedrettin Tosun, talep fazlalığının kiralık ev fiyatlarında artışı tetiklediğini ifade ederek “Bunun yanı sıra pek çok insan da yıkılan yerlerde yeni evleri kiralamaya yöneliyor. Bu sene üniversitelerin açılmasıyla üniversiteye gelen öğrenciler de kiralamada sıkıntıya düşüyor. Kiralar 500 TL iken 1000 TL’ye, 1500 TL iken 2500 TL’ye kadar çıktı. Ve herkesin gücü de farklı. Yurtlar da neredeyse tamamen dolu. Yurtların da ücretleri arttı. Eski binalar yıkılınca buradaki vatandaşlar kiralamaya yöneliyor ve talep artıyor. Ayrıca Kayseri bir turizm şehri olsaydı kiralar daha da artardı. Bunun yanı sıra Suriye ve Afganistan uyruklu sığınmacılar da her gün kiralık ev bakmaya geliyorlar. Kiralık ev bulamıyoruz. Sığınmacılara kiralık ev vermeye de çekiniyoruz” diye konuştu.
Kaynak:.kayserim.net/egitim-yili-arifesinde-kiralik-ev-bulunamiyor/

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
whatsapp button