X [metaslider id="13936"]
53 okunma

Son dakika kar haberleri: İstanbul’da alarm! Pazartesi ve Salı günü de karantina…

ABONE OL
Şubat 12, 2021 16:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL
[metaslider id="13936"]

Gelen son dakika haberine göre; İstanbul’da pazar günü yağması öngörülen karın kalınlığının yer yer 1 metreye ulaşacağı tahminleri yapıldı. Kar kalınlığını tahmin etmenin yanıltıcı olacağını belirten uzmanlar, İstanbul’da yoğun kar yağışı bekliyor. Beklenen kar yağışı ise sabah saatleri itibarıyla başladı. Öte yandan Meteoroloji’den bir son dakika açıklaması geldi: İstanbul 6 gün boyunca kara teslim olacak.

Türkiye, bugünden itibaren soğuk havanın etkisine giriyor. İstanbul’da da pazar gününden itibaren kar yağışı bekleniyor. Sosyal medyada Kanada, Almanya ve Avrupa yağış modellemelerindeki verilerle kar kalınlığının 1 metreyi bulacağı yorumları yapılırken, Amerika modeli GFS minimum kar kalınlığını 50.1 santim, Kanada modeli GEM ise 1 metre ve üYoğun yağışın kentte 1987 kışındaki manzaraya benzer bir tablo oluşturacağı da belirtiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yağış sonrası oluşabilecek olumsuzluklara müdahale etmek amacıyla 1351 araç-iş makinesi ve 7031 personelle alarm durumuna geçti.
stü olarak gösteriyor.

METEOROLOJİ’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
Meteoroloji’den geçilen son dakika bilgilerine göre; İstanbul’da 6 gün boyunca kar yağışına teslim olacak. Aralıksız yağacak kar yağışı, şehri felç edecek. Hava sıcaklıkları yarından itibaren hissedilir derecede azalacak. Son tahminlere göre; sıcaklıklar mevsim normallerinin 8 dereceye kadar altına düşebilir.KISITLAMA UZATILMALI”
Uzmanlardan ise flaş uyarılar gelmeye devam ediyor. İstanbul’u vurup geçecek kar yağışı hakkında konuşan isimler, sokağa çıkma kısıtlamasının pazartesi ve salı gününe kadar uzatılması gerektiği fikrinde. Milliyet uzmanlara, herkesi teyakkuza geçiren ve 1 metreyi bulacağı tahmin edilen kar yağışına ilişkin meteorolojik öngörülerini sordu.

MERKEZ’DE 5-10 SANTİM
Meteoroloji Mühendisleri Odası Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen, pazar akşam saatlerinde yağacak karın pazartesi ve salı günü daha kuvvetli olacağı
nı belirterek, şu bilgileri verdi:
2 GÜN DAHA KARANTİNA
“Çarşamba günü bizim üzerimizdeki sistemden kopuyor. Buna CUT-OFF diyoruz. Böyle olunca çarşambadan sonra sistemin beslenmesi duruyor. İstanbul’da karın bir metreyi geçeceğini söyleyemeyiz, nereden çıkarıyorlar. İstanbul’un merkezinde iç kesiminde olmaz. Yoğun kar yağışı İstanbul’un Ömerli, Darlık gibi yüksek yerlerinde daha fazla tutar. İstanbul’un içerisinde 5-10 santim olacaksa, bu yüksek yerlerde 1 metreyi bulabilir. O zaman bu kar yavaş yavaş eriyeceği için barajlara büyük etkisi olacaktır. Pazartesi-salı günü de bence koronavirüs karantinası yapılmalı.”Düşen kar da erimiyor ve üstüne yığılma yapıyor. O yüzden kar yüksekliğini artırma konusunda 1 metre demeyelim de 50-60 santimi geçmesi yüksek gözüküyor. 1 metrelik kar yağmaz demiyorum bunu hesaplamak çok kolay değil. Bu kar yağışı Ocak ayında yağan kar yağışından daha derin gözüküyor.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP