X [metaslider id="13936"]
51 okunma

‘Üfürükçü’ iddiasında gerçek ortaya çıktı

ABONE OL
Eylül 30, 2022 20:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL
[metaslider id="13936"]

'Üfürükçü' iddiasında gerçek ortaya çıktı

Kayseri’de, mahalleyi koronavirüsten korumak maksadıyla gidilen üfürükçünün tüm mahalleye virüs bulaştırdığı yönündeki iddialar, Kayseri Tabip Odası’nın yaptığı açıklamayla netlik kazandı. Mahallelinin cenaze mevlüdüne katılması sonucu virüsün yayıldığı duyuruldu.
Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, yerel bir gazetede yazdığı köşe yazısında çarpıcı bir iddiada bulundu. Altınkaya, Kayseri’de virüs taşıyıcısı olan ‘üfürükçü’ bir kadının, insanları okuyup üfleyerek mahallede salgına yol açtığını aktardı.

Altınkaya olayla ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi: “Kişisel veriler nedeniyle ne mahalle ne de isim vermeyeceğim. Ama siz nere olduğunu anlarsınız. Halen kısmi karantina uygulanan eski bir beldemizde bir otobüs şoförü virüsü ilk olarak bulaştırıyor. Virüsün bulaştığı isimlerden biri de, ‘okuyup-üflemesi kuvvetli’ olan bir kadın. Mahalle sakinlerinin bir bölümü virüsün bulaşmaması için bu kadını ziyaret ederek kendilerine de ‘okuyup-üflemesini’ istiyorlar. O kadın okuyup üflerken virüsü koca mahalleye yayıyor, iyi mi? Evinde durmayıp, maskesini takmadan okuyup-üfleyen kadından medet uman yurdum insanı ne diyeyim sana!”

Tabip Odası paylaşımını kaldırdı

Kayseri Tabip Odası da Twitter hesabından Kayseri’deki corona virüsüyle ilgili son verileri paylaşıp vatandaşları uyardığı mesajında, “Evde Kal Kayseri. Virüs her yerde. Salgın bitmedi. Üfürükçüye de gitmeyin” ifadelerini kullandı. Bu paylaşım gerçeğin ortaya çıkması sonrası hesaptan kaldırıldı.

“Toplu mevlide katılmışlar”

Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, yaşanan olaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Kayseri’deki bir beldemizde ilk duyumlarımıza göre bir üfürükçüye giden vatandaşlarımızın corona virüsüne yakalandığı yönündeydi. Ama daha sonra araştırmalarımız neticesinde gerçek başka çıktı ve paylaşımımızı kaldırdık. Belde de corona virüsün çıkış noktası bir belediye otobüs şoföründen kaynaklı. Beldemizde yakın süre içerisinde 4 cenaze oluyor ve belde halkı cenazelere katlıyor. Son cenazede belde halkı toplu mevlide katılıyor ve birçok vatandaşımız corona virüsüne yakalanıyor. Şu an beldede bir mahalle ve daire karantinada.”

Tabip Odası Başkanı Per, koronavirüs tedbirleri kapsamında toplu cenaze namazı ya da mevlide katılmanın yasak olduğunu anımsatarak “Maalesef vatandaşlarımız bu kuralı çiğnemişler.” dedi.

Bu arada olayın yaşandığı yer de belli oldu. Olayın merkez Kocasinan ilçesine bağlı Yemliha Mahallesi’nde yaşandığı, mevlid programına katılan 25 kişinin koronavirüs testinin pozirtif çıktığı öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
whatsapp button